Problematický signál DVB-T

Na této stránce se dočtete info o televizním DVB-T signálu v Nýrsku a okolí:

 

3.1.2018 Ti bystřejší z vás si určitě všimli, že nad Nýrskem u zříceniny Pajrek vyrostl nový vysílač, který se tyčí vysoko nad stromy, kdežto ten starý už nebylo vidět. Zajímalo nás tedy, co že se to na Suchém kameni děje, neváhali jsme, vzali fotoaparát a šli se podívat. Jak můžete vidět z fotek Petra Křepela (ve FOTOGALERII) starý stožár je na zemi rozřezán a vedle stojí nový a vyšší. Na něm je umístěno vše co bylo potřeba, tedy hlavně vysílač televizního signálu DVB-T a vysílače mobilních operátorů. Zkoušeli jsme, jestli se signál v Nýrsku a Dešenicích touto změnou zlepšil a musíme říci, že žádnou změnu nepozorujeme, takže výkon zřejmě zůstal nezměněn a ani žádný mutiplex nepřibyl. Což není dobrá zpráva, ale do budoucna se snad  věci změní k lepšímu, přechodem na nový vysílací standard DVB-T2. Myslíme si, že to byl i jeden z důvodů, proč byl stožár renovován. Obrázky od Petra Křepela na jdete ve FOTOGAERII.

 

4.3.2017 Pomalu se připravuje přechod ke standardu DVB-T2. Do dneška je pokryta jedna čtvrtina republiky a do března roku 2018 by měla být pokryta celá ČR. Tak uvidíme jak to bude v Nýrsku a okolí.... Cena set top boxu s tunerem DVB-T2 se pohybuje cca od 1000kč výše. Dobrá zpráva je, že tyto přístroje jsou kompatibilní i se současným standardem DVB-T1.

 

V Nýrsku můžete v současnosti naladit dva multiplexy:

Název vysílače Kanál Program/síť Výkon ERP (kW) Výkon ERP (dBW) Polarizace Pokrytí Nadm. výška
Nýrsko 34 DVB-T síť 1 0.01 10.000 H Mapa 656 m n. m.
Nýrsko 48 DVB-T síť 2 0.01 10.000 H Mapa 656 m n. m.

 

 

Vysílací síť 1

 

Vsílací síť 2                

 

Bez problému jde naladit z Nýrska i klatovský vysílač Hůrka (kanál 49/48), a tím pádem i MUX 4:

Takto můžete naladit i mnou oblíbenou tv Rebel :-) S anténou jsem vůbec nehýbal, takže mám síto nastavené na Krašov (tím pádem rovnou i na Klatovy) a na zadní stranu síta chytám nýrský vysílač Suchý kámen (viz níže)

 

Zdá se být konečně vše v pořádku,z Pajreku vysílá MUX 1 i MUX 2,takže obraz v celém Nýrsku je jak fotka. K MUXu 3 jsem zjistil,že Pajrek primárně bere signál z Domažlického Vraního Vrchu, kde Mux3 ještě nevysílá.Až se uráčí tv Nova opustit tamní analogovou frekvenci,tak bude i Mux3.Já to řeším například tak,že mám velké síto natočené na Krašov,kde Mux3 vysílá, a na jeho zadní stranu chytám Pajrek.Takže mám Mux 1,2 i 3. Signál z Pajreku je dostatečně silný,takže stačí zadní strana síta.

 

Dnes 26.3.2010.mi bylo mailem oznámeno,že se spustil digitální dokrývač z Pajreku.Po delším testu jsem zjistil,že je spuštěn jen mux 2,ale v mailu píší,že pustí i mux 1.Tak snad časem,ovšem co je z muxem 3 netuším.Mimochodem stále funguje i analogová Čt 1 z Pajreku.Obsah mailu:

Vykrývač digitálního vysílání Nýrsko – Suchý Kámen

 

Dne 26.3.2010 v 10:00 hod. byl uveden do provozu DVB-T vykrývač Nýrsko – Suchý Kámen:

  • vysílací síť Multiplex 1 (ČT1, ČT2, ČT4, ČT24)  – kanál 34,
  • vysílací síť Multiplex 2 (NOVA, PRIMA…) – kanál 48.

 mapka pokrytí signálem DVB-T z Pajreku zde

 
   České Radiokomunikace spustí digitální dokrývače pro MUX 2 – Nýrsko a Rotavu

České Radiokomunikace spustí na konci března 2010 další digitální dokrývače pro multiplex 2. Nýrsko a Rotava rozšíří počet digitálních dokrývačů pro MUX 2 na osm. České Radiokomunikace spouští dokrývače na základě přání svých zákazníků a po důkladném změření pokrytí signálem daného území.
Dokrývač Nýrsko je umístěn v blízkosti obce, na kopci Suchý Kámen. Vysílat bude na 48. kanále a primárním zdrojem pro něj bude domažlický Vraní vrch. V Rotavě je dokrývač situován v blízkosti samotné obce. Signál bude přijímat z Klínovce a vysílat bude na kanále 35.
Nově spuštěný multiplex 2 obsahuje programy Nova, Nova Cinema, Prima, Prima COOL a TV Barrandov.
„V obou oblastech se díky členitému terénu mohly vyskytnout komplikace s příjmem digitálního vysílání, proto jsme se zákazníky multiplexu 2 dohodli spuštění digitálních dokrývačů v těchto lokalitách,“ říká Kamil Levinský, ředitel pro transformaci Českých Radiokomunikací.

 

Dnes 2.3.2010 mi přišla mailem tato zpráva od Obecního úřadu v Nýrsku,takže s potěšením oznamuji že bude dokrývač DVB-T na Pajreku! Takže tímto by měly být problémy vyřešeny:

Digitalizace televizního vysílání v Nýrsku a okolí
V minulém čísle Nýrských novin jsme Vás informovali o jednáních radnice ohledně digitalizace TV pro Nýrsko
a okolí. Vzhledem k velmi slabému digitálnímu signálu se podařilo oproti původnímu plánu dojednat
vybudování digitálního dokrývače na Pajreku. K vypnutí analogového vysílání dojde 28. 2. 2010 a v této době
ještě dokrývač nebude vybudován. Na toto přechodné období je přislíbeno technické řešení, které převede
digitální signál na Pajreku na analogový a umožní tak nerušený příjem do doby spuštění digitálního dokrývače.
Mgr. L. Janoušek, tajemník MěÚ  (Ovšem těžko říct kdy se tak stane a digitál bude fungovat,nezbývá než být zatím věrný Krašovu,i když z výpadky,ale mohu potvrdit že analog z Pajreku funguje jako dříve.)

 

1.3.2010 došlo k vypnutí analogu ze Svatoboru.Ze zprávy jasně vyplývá,že diváci v Nýrsku se bez dokrývačů neobejdou:

Po dnešní noci je téměř celý Plzeňský kraj bez analogového televizního vysílání. Analogové vysílání ukončil po Žižkově, Krašově a Cukráku i čtvrtý vysílač velkého výkonu Svatobor u Sušice, který pokrýval část Plzeňského i Jihočeského kraje. Jak uvádějí České Radiokomunikace (ČRa) ve své tiskové zprávě, jedná se o vysílače Sušice – Svatobor (kanál 35) a Klatovy – Barák (kanál 22) kde byl vypnut program ČT1, Sušice Svatobor (kanál 43) program TV Prima a Klatovy – Barák (kanál 58) program ČT 2. Analogové vysílání TV Nova z vysílačů Sušice - Svatobor a Klatovy – Barák nebylo na žádost zákazníka CET 21 spol. s. r.o., provozovatele TV Nova, ukončeno.  Veškeré vysílače v regionu vysílají programy České televize a TV Primy digitálně. Sušicko je nejmenší ze všech ze všech 13 územních oblastí vymezených v Technickém plánu přechodu na digitální vysílání (TPP) a tak se tato změna dotkla zhruba 125 tisíc lidí. Podle Národního koordinátora pro přechod na digitální televizní vysílání Zdeňka Duspivy bude informační kampaň k digitalizaci zaměřená na oblast Sušicka, která je v plném proudu od loňského prosince pokračovat i nadále. Stejně jako bezplatná infolinka a informační webové stránky s poradnou www.digitalne.tv, tak i pokračující kampaň chce co nejvíce usnadnit přechod na digitální televizní vysílání těm divákům, kteří se ještě nerozhodli jakým způsobem budou TV signál přijímat, nebo to z nějakého důvodu nestihli. Problémová místa v kraji s příjmem digitálního signálu, která se teď ukáží intenzivní měření, vyřeší České Radiokomunikace (ČRa) instalací tzv.dokrývačů. Ty převádějí analogový signál na digitální v místech, kde je pokrytí nedostatečné. Např. diváci v oblasti Nýrska se bez jejich služeb už nyní neobejdou. Přechodem na zemské digitální vysílání (DVB-T) získají diváci v západních Čechách více TV a rozhlasových programů. Jedná se o ČT 1, ČT 2, ČT 4, ČT 24, Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool a TV Barrandov, Z1 a Public. Zdeněk Duspiva doplnil, že ještě letos projde procesem digitalizace územní oblast Českých Budějovic, Ústí nad Labem a Brno – město. Přechod na televizní i rozhlasové digitální vysílání bude v Česku ukončen v roce 2012, kdy má být pokryto zemským digitálním signálem 99,6 procenta populace.

 

 

Další zpráva vydaná českými radiokomunikacemi kde oznamují že CET 21 (Nova) nesouhlasí z vypnutím analogu:

České Radiokomunikace ukončily 28. února 2010 na žádost svých zákazníků - České televize a FTV Prima, spol. s. r.o. (televize Prima) pozemní analogové vysílání z jihočeských vysílačů Svatobor a Barák. 28. února ve 23:59 došlo na vysílačích Sušice - Svatobor (kanál 22) a Klatovy - Barák (kanál 35) k vypnutí programu ČT1. Ve 23:59 bylo také ukončeno analogové vysílání TV Prima z vysílače Sušice Svatobor (kanál 43). V noci došlo i k vypnutí analogového vysílání ČT 2 z vysílače Klatovy - Barák (kanál 58). Analogové vysílání TV Nova nebylo zatím na žádost zákazníka CET 21 spol. s. r.o., provozovatele TV Nova, ukončeno.  Vypnutí analogového vysílání z obou stanovišť je v souladu s Technickým plánem přechodu. Od 1. března 2010 je možné v oblasti Sušicka přijímat programy České televize a TV Prima jen digitálně z vysílačů Mařského vrchu, Svatoboru, Kleti a částečně také z domažlického Vraního vrchu. V provozu na přání zákazníka TV Nova nadále zůstává analogové vysílání tohoto programu jak ze Svatoboru, tak z Baráku.

"Oblast Sušice je již čtvrtou územní oblastí dle Technického plánu přechodu, kde došlo k ukončení analogového vysílání u těch vysílačů, pro které obdržely České Radiokomunikace požadavek od svých zákazníků," řekl Kamil Levinský, ředitel Úseku pro transformaci společnosti. "Územní oblast Sušice je nejmenší ze všech 13 územních oblastí vymezených v TPP.  Vypnutí analogového vysílání se zde dotklo zhruba 125 tisíců obyvatel," doplnil  Kamil Levinský.  

Parametry digitálního vysílání v regionu Sušice:

  vysílač kanál výkon polarizace
Multiplex 1 Mařský vrch 49 20 horizontální
Svatobor 49 100 horizontální
Kleť 49 100 horizontální
Vraní vrch 34 10 horizontální
Multiplex 2 Svatobor 48 71 horizontální
Kleť (od 6/2010) 50 (39) 100 (100) horizontální
Vraní vrch 48 10 horizontální
Multiplex 3 Svatobor 52 100 horizontální
Kleť 22 100 horizontální