Thunderbird-Splněný sen

A teď tu máme něco pro baskytaristy. Asi před dvěma měsíci koupil můj kamarád, skvělý baskytarista a kolega z kapely Ukradený Vjecy Petr „Klika“ Klička novou basu Epiphone Thunderbird Pro V. Tato baskytara má velice specifický tvar těla a musím říci, že dle mého názoru „Klikovi jde k pleti“. A protože k tomuto neobvyklému tvaru Klika tíhnul už odmalička, nedalo mi to a zeptal jsme se ho na pár otázek.

 

Nejdříve bychom měli nástroj trochu představit. Takže nám popiš konstrukci nástroje.

Ok, takže tento již dneska klasický tvar Thunderbird byl poprvé představen již v roce 1963 firmou Gibson a od té doby se jedná o velice oblíbený nástroj, zejména mezi rockery. Je zajímavé, že autorem designu kytary Thunderbird je automobilový návrhář Raymond H. Dietrich, který spolupracoval s automobilkami Chrysler a Lincoln.

Tělo baskytary je vyrobeno z mahagonu. Krk je průchozí a skládá se z ořechu a (7 dílného) javoru. Hmatník je z palisandru. Barva vintage sunburst, ale dodává se i černá, nebo přírodní lak. Počet pražců je 20.

Co má za elektroniku?

Snímače jsou aktivní 2x humbucker. Potenciometry: hlasitost, poměr výšky/basy. Na nástroji lze nastavit jak příjemný kulatý zvuk, např. do jazzu, tak i kousavý moderní, hodící se do tvrdších stylů. Takže řekl bych celkem univerzální baskytara.

Jak je na tom tento nástroj s přepadáváním na hlavu? Budeš kupovat širší řemen?

Ano, tento model je nechvalně znám svojim přepadáváním na krk, ale to je asi jediná piha na kráse. Nicméně při hře mi to absolutně nevadí, protože díky svému tvaru se do něj moje ruka pohodlně zaklesne a v podstatě jí vyváží bez sebemenší námahy. Mám ji zavěšenou celkem nízko, takže opravdu tento problém neřešim a to hraju za večer i 5 hodin. Řemen by asi pomohl těm hráčům, kterým vyhovuje baskytara položená výš k bradě, ale těm bych tento nástroj nedoporučoval.

Hned po koupi nástroje jsem zaslechl, že jsi měl nějaký problém s nástrojem o co šlo?

Ano, ale nejednalo se o nic vážného. 9 voltová baterka nebyla dostatečně přiražena k protikusu. Ty plíšky do kterých se vráží byli nepatrně uvolněny. Ale můžu říct, že než jsem na to přišel, tak mě to zezačátku hodně vytrápilo.

Před tím jsi měl skvělou baskytaru Fender Jazz Bass. Mohl by si tyto nástroje porovnat?

Pokud bereme v potaz cenu Fendera 35 000,- a cenu Thunderbirda 13 000,- tak je lepší Thunderbird, myslím tím poměr cena/výkon. Hodně záleží na aparátu a ke každé base se hodí i jiný aparát. Mám aparát SWR, který je spíše zvukově hodně do plochy a vydává tzv. medový zvuk, čili bylo jej třeba doplnit nějakým razantnějším nástrojem než byl Fender. Jinak samozřejmě Fender je též naprostý kult, ale každý hledá ten svůj zvuk.

Neuvažuješ o originálu Gibson Thunderbird?

Uvažuju! Je to hodně o možnostech si všechny nástroje vyzkoušet a taky o penězích…

Už minule jsme nakousli, že si budeme povídat o splněném dětském snu. Řekni nám proč zrovna Thunderbird?

Jednoduše mi ten tvar lahodí do oka a letí na něj baby! Asi nejznámějším hráčem na tento nástroj je Nikky Sixx (Motley Crue), který mě i se svou kapelou baví dodnes, ale i spoustu jiných baskytaristů z kapel jako System Of a Down, The Who, Annihilator atd…Tahle basa je prostě sexy!

Díky za rozhovor.